Մեկնարկել է ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի աշխատանքային այցն ԱՄՆ
Աշխատանքային այցով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում գտնվող Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հուլիսի 15-ին Atlantic Council կենտրոնում հանդես է եկել ելույթով՝ նվիրված Թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխություններին եւ զարգացման հեռանկարներին: Ելույթից հետո ներկա ԱՄՆ պետական եւ փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչների հետ ծավալվել է շահագրգիռ քննարկում Հայաստանի արտաքին քաղաքականության, մեր երկրում սպասվող դատական համակարգի բարեփոխումների, հայ-ամերիկյան երկկողմ օրակարգի զարգացման եւ այլ հարցերի շուրջ:
Օրվա ընթացքում Ազգային ժողովի խոսնակը National Endowment for Democracy կազմակերպության կառավարող խորհրդի հետ քննարկել է քաղհասարակությանը եւ մեդիային աջակցության տրամադրման հարցը:
ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանատանն Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի փոխնախագահ Սքոթ Մեսթիքին: Կողմերը քննարկել են Ազգային ժողովի կարողությունների զարգացմանն ուղղված համատեղ ծրագրերի օրակարգը:
Օրվա ավարտին Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Վաշինգտոնում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ եւ մտքեր փոխանակել Հայաստանում տեղի ունեցող վերջին զարգացումների եւ խորհրդարանի աշխատանքների վերաբերյալ:

Стартовал рабочий визит Председателя НС А.Мирзояна в США
15 июля находящийся с рабочим визитом в США   Председатель НС А.Мирзоян выступил в Центре Atlantic Council с речью о переменах после Бархатной революции и перспективах развития Армении. Вслед за выступлением спикера развернулись оживленные дебаты с представителями нынешних государственных и экспертных кругов США по внешней политике Армении, намечаемым реформам в судебной системе РА, развитию армяно-американской двусторонней повестки и другим   вопросам.
В течение дня спикер НС обсудил с Советом управляющих организации National Endowment for Democracy вопрос оказания содействия гражданскому обществу и медиа.
В посольстве РА в США А.Мирзоян принял вице-президента Международного республиканского института Скотта Мескитта. Стороны обсудили повестку совместных программ по развитию потенциала НС.
В завершение дня делегация,   возглавляемая А.Мирзояном, встретилась с представителями армянской общины Вашингтона, обменялась мнениями по последним развитиям в Армении и работам парламента.